| Upload Date | January 11 2026 05:39 AM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | HP OMEN 16L Gaming Desktop TG03-0xxx |
| Motherboard | HP 8D31 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 8400F 6-Core Processor |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 117 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 4740 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Phoenix |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 6 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 5198 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2486 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2494
358.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2130
12.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2310
47.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2198
50.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2529
34.3 images/sec |
|
|
Clang
|
2544
12.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2519
201.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2412
74.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2482
74.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3092
12.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3085
96.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2378
182.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2754
80.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2928
29.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2187
2.12 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2353
74.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9343 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5718
821.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
11091
66.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7862
160.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10266
236.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
12398
168.3 images/sec |
|
|
Clang
|
16136
79.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3273
262.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
15720
487.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5333
159.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
12143
50.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11796
367.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10586
813.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9739
285.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
6125
60.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17702
17.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10045
318.1 Kpixels/sec |