| Upload Date | January 10 2026 11:36 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Microsoft Corporation Surface Laptop 5 |
| Motherboard | Microsoft Corporation Surface Laptop 5 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-1265U |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 154 Stepping 4 |
| Base Frequency | 2.70 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4789 MHz |
| Package | Socket 1744 FCBGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 1 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 15.83 GB |
| Transfer Rate | 2394 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1083 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
978
140.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
895
5.39 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1121
22.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1067
24.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1092
14.8 images/sec |
|
|
Clang
|
1033
5.09 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1086
86.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1082
33.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1077
32.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1410
5.83 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1323
41.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
770
59.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1110
32.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1385
13.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1060
1.03 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1176
37.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 2828 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1797
258.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2683
16.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3572
73.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3434
79.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3270
44.4 images/sec |
|
|
Clang
|
3370
16.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1281
102.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3930
121.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2001
59.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2994
12.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4120
128.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2192
168.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2930
86.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2936
29.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
4278
4.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3297
104.4 Kpixels/sec |