| Upload Date | January 10 2026 04:36 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3464 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3129
449.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3065
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3404
69.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3253
75.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3288
44.6 images/sec |
|
|
Clang
|
4087
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3079
246.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2949
91.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5512
164.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3389
14.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3530
109.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3963
304.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3643
106.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4106
40.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2748
2.66 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3096
98.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8656 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6923
994.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9750
58.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9464
193.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8684
200.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9819
133.3 images/sec |
|
|
Clang
|
11346
55.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3613
289.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9334
289.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10005
299.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9023
37.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10731
333.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8024
616.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9233
270.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9035
89.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9188
8.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9012
285.4 Kpixels/sec |