| Upload Date | January 10 2026 12:34 PM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.6.2 |
| Model | iPhone 14 Pro Max |
| Model ID | iPhone15,3 |
| Motherboard | D74AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A16 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.46 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.51 GB |
| Single-Core Score | 2645 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2328
334.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2627
15.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2624
53.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2533
58.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2346
31.8 images/sec |
|
|
Clang
|
3266
16.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2511
201.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2495
77.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2309
69.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2354
9.74 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3113
96.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3264
251.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3042
89.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3417
33.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2170
2.10 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2734
86.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6848 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5840
838.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8354
50.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7732
158.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7171
165.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7493
101.7 images/sec |
|
|
Clang
|
9384
46.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3019
241.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7826
242.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5325
159.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6210
25.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9179
285.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7194
553.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7522
220.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7101
70.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7080
6.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7279
230.5 Kpixels/sec |