| Upload Date | January 10 2026 06:01 AM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B550M AORUS ELITE AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B550M AORUS ELITE AX |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 5600 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 33 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 4635 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 512 KB x 6 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 3592 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2162 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2319
333.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2120
12.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2223
45.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2136
49.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1946
26.4 images/sec |
|
|
Clang
|
2136
10.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2131
170.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2188
67.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1141
34.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2923
12.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2965
92.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2307
177.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2509
73.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2532
25.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1959
1.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2411
76.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9071 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6354
912.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
11329
68.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8219
168.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10712
247.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
11370
154.3 images/sec |
|
|
Clang
|
14319
70.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2755
220.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
15506
480.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4225
126.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10549
43.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11430
355.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11211
862.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9989
293.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
6589
65.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17209
16.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10539
333.7 Kpixels/sec |