| Upload Date | December 24 2025 12:09 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.3 (Build 25D5087f) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,1 |
| Motherboard | Mac16,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.41 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3779 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3157
453.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3319
20.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3689
75.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3501
80.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3460
47.0 images/sec |
|
|
Clang
|
4294
21.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3467
277.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3284
101.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5797
173.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3811
15.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4071
126.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4474
344.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4409
129.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4249
42.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3016
2.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3581
113.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15535 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10874
1.52 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15017
90.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17268
353.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16690
384.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19078
258.9 images/sec |
|
|
Clang
|
23978
118.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4575
366.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
19377
600.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
15515
464.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17528
72.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20342
633.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15134
1.16 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19355
568.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14852
147.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
18767
18.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
17254
546.3 Kpixels/sec |