| Upload Date | December 23 2025 11:53 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3474 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3130
449.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3051
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3421
70.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3275
75.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3283
44.6 images/sec |
|
|
Clang
|
4104
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3069
245.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2945
91.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5520
165.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3401
14.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3571
111.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3975
305.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3641
106.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4192
41.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2772
2.68 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3094
98.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8676 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6997
1004.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9743
58.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9440
193.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8574
197.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9792
132.9 images/sec |
|
|
Clang
|
11572
57.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3533
282.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9288
287.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9958
298.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9079
37.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10787
335.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8654
665.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9334
273.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9175
91.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9145
8.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8723
276.2 Kpixels/sec |