| Upload Date | December 23 2025 11:50 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.3 (Build 25D5087f) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,1 |
| Motherboard | Mac16,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 3.94 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3668 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3077
441.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3070
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3423
70.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3345
77.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3317
45.0 images/sec |
|
|
Clang
|
4153
20.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3396
271.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3221
99.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5673
169.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3741
15.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4019
125.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4475
344.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4385
128.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4163
41.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2992
2.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3535
111.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15532 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10822
1.52 GB/sec |
|
|
Navigation
|
14951
90.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17168
351.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16918
390.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19197
260.5 images/sec |
|
|
Clang
|
23984
118.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4615
369.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
19443
602.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
15909
476.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17339
71.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20879
649.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15247
1.17 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19532
573.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14317
142.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17829
17.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
17090
541.1 Kpixels/sec |