| Upload Date | December 23 2025 11:44 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 GAMING X |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 GAMING X |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-10700F |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 165 Stepping 5 |
| Base Frequency | 2.90 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4700 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Comet Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2666 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1759 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1649
236.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1992
12.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1957
40.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1935
44.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1433
19.5 images/sec |
|
|
Clang
|
1872
9.22 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1721
137.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1887
58.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
774
23.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2396
9.92 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2458
76.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1771
136.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1793
52.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2322
23.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1499
1.45 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2057
65.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8342 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3971
570.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
10987
66.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8083
165.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
11787
271.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9277
125.9 images/sec |
|
|
Clang
|
15849
78.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2203
176.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
16903
523.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3406
101.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9958
41.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11470
356.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10368
797.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9526
279.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
6206
61.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
16204
15.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9441
298.9 Kpixels/sec |