| Upload Date | December 23 2025 11:43 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X670-P WIFI |
| Power Plan | Ultimative Leistung |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 7900 |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Cluster 1 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5452 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Raphael |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 12 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 6000 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2930 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2998
430.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2695
16.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2847
58.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2623
60.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2875
39.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2940
14.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2837
227.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2738
84.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2912
87.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3586
14.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3631
113.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2858
219.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3150
92.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3448
34.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2477
2.40 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2945
93.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17962 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11402
1.60 GB/sec |
|
|
Navigation
|
23685
142.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
16889
345.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
18434
425.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
26196
355.5 images/sec |
|
|
Clang
|
35343
174.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3678
294.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
31168
965.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
11169
334.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17823
73.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
23168
721.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20877
1.61 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19116
560.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12512
124.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
38676
37.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19883
629.6 Kpixels/sec |