| Upload Date | December 23 2025 11:32 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E07 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO Z790-A WIFI (MS-7E07) |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-13700K |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5300 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3020 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2976
427.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2972
17.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3038
62.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2997
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2762
37.5 images/sec |
|
|
Clang
|
2804
13.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2839
227.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2812
87.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2933
87.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3781
15.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3636
113.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2905
223.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2898
85.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3732
37.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2731
2.64 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3258
103.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 20570 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12620
1.77 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27579
166.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
25781
527.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24808
572.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
27606
374.7 images/sec |
|
|
Clang
|
35293
173.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3702
296.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
31831
986.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
12211
365.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19463
80.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
30024
934.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22634
1.74 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20072
589.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17998
178.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
38937
37.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
24670
781.1 Kpixels/sec |