| Upload Date | December 23 2025 10:54 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3567 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3180
456.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3067
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3422
70.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3324
76.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3347
45.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4123
20.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3201
256.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3077
95.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5640
168.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3605
14.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3657
113.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4220
324.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3860
113.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4272
42.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2861
2.77 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3207
101.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9064 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7476
1.05 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9995
60.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9869
202.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9033
208.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10227
138.8 images/sec |
|
|
Clang
|
12084
59.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3811
305.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9666
299.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10383
310.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9513
39.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11155
347.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9098
699.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9484
278.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9427
93.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9489
9.18 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9073
287.3 Kpixels/sec |