| Upload Date | December 22 2025 11:58 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3582 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3124
448.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3044
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3410
69.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3372
77.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3326
45.1 images/sec |
|
|
Clang
|
4114
20.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3256
260.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3137
97.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5655
169.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3653
15.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3669
114.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4185
321.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3907
114.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4296
42.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2874
2.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3304
104.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9123 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7401
1.04 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10005
60.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9843
201.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8871
204.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10265
139.3 images/sec |
|
|
Clang
|
12268
60.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3859
309.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9811
304.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10500
314.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9605
39.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11331
352.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9125
701.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10012
293.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9516
94.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9604
9.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8942
283.1 Kpixels/sec |