| Upload Date | December 22 2025 11:55 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. GL63 8RCS |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MS-16P8 |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8750H |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.19 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 4089 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 9.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 8.00 GB |
| Transfer Rate | 2660 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 818 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
788
113.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
946
5.70 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
912
18.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
861
19.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
663
8.99 images/sec |
|
|
Clang
|
863
4.25 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
754
60.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
863
26.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
363
10.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1115
4.62 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1188
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
800
61.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
851
25.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1128
11.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
704
681.3 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
975
30.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3356 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1493
214.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4392
26.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3708
75.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
4469
103.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3482
47.3 images/sec |
|
|
Clang
|
5499
27.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
981
78.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
5828
180.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1386
41.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4619
19.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5223
162.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3958
304.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4023
118.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2820
28.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
5745
5.56 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4260
134.9 Kpixels/sec |