| Upload Date | December 22 2025 11:55 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E70 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO X870E-P WIFI (MS-7E70) |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 4.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5237 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5998 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3302 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3125
448.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3119
18.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3474
71.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3145
72.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3106
42.2 images/sec |
|
|
Clang
|
2981
14.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3274
262.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2923
90.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3476
104.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4352
18.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3697
115.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3631
279.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3645
107.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3661
36.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2651
2.57 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3452
109.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17827 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11851
1.66 GB/sec |
|
|
Navigation
|
19930
120.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
16762
343.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
19905
459.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
24028
326.1 images/sec |
|
|
Clang
|
27245
134.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4279
342.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
26756
829.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
14750
441.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
21256
88.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
23976
746.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22195
1.71 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18894
554.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13232
131.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
30220
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19378
613.5 Kpixels/sec |