| Upload Date | December 22 2025 11:48 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ASUS TUF Gaming A15 FA506IH_TUF506IH |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. FA506IH |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 4600H |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 96 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.00 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 3971 MHz |
| Package | Socket FP6 |
| Codename | Renoir |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 512 KB x 6 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 8.00 GB |
| Transfer Rate | 2822 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 492 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
282
40.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
142
0.86 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
344
7.04 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
654
15.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
637
8.65 images/sec |
|
|
Clang
|
554
2.73 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
581
46.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
975
30.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
262
7.84 images/sec |
|
|
Background Blur
|
727
3.01 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
502
15.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
352
27.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
828
24.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
482
4.78 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
904
874.3 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
944
29.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 2759 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1022
146.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4415
26.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2568
52.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1630
37.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2403
32.6 images/sec |
|
|
Clang
|
4798
23.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1196
95.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8070
250.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1027
30.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4736
19.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3256
101.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3082
236.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3397
99.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1758
17.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10126
9.80 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3473
110.0 Kpixels/sec |