| Upload Date | December 22 2025 11:35 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 1621 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1419
203.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1184
7.13 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1541
31.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1529
35.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1515
20.6 images/sec |
|
|
Clang
|
1964
9.67 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1585
126.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1518
47.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2730
81.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1652
6.84 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1721
53.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1789
137.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1920
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1453
14.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1345
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1533
48.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4260 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3327
477.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
5101
30.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4388
89.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
4284
98.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5203
70.6 images/sec |
|
|
Clang
|
6340
31.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2114
169.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
5412
167.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3755
112.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3753
15.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4691
146.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4061
312.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4477
131.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4019
39.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
5162
4.99 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3963
125.5 Kpixels/sec |