| Upload Date | December 22 2025 11:34 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3488 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3123
448.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3068
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3437
70.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3289
75.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3314
45.0 images/sec |
|
|
Clang
|
4076
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3116
249.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2961
91.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5460
163.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3470
14.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3555
110.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3987
306.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3653
107.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4174
41.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2816
2.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3126
99.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8755 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7095
1018.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9771
58.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9530
195.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8547
197.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9812
133.2 images/sec |
|
|
Clang
|
11517
56.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3606
288.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9320
288.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9973
298.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9157
37.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10842
337.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8657
665.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9431
276.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9705
96.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9228
8.93 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8956
283.6 Kpixels/sec |