| Upload Date | December 22 2025 11:34 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.6.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.47 GB |
| Single-Core Score | 3444 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3069
440.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3094
18.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3297
67.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3191
73.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3296
44.7 images/sec |
|
|
Clang
|
4025
19.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3047
244.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2954
91.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5397
161.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3383
14.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3563
110.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4038
310.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3656
107.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4134
41.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2797
2.71 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3038
96.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8463 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7023
1008.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9546
57.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7728
158.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8085
186.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9647
130.9 images/sec |
|
|
Clang
|
11034
54.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3611
289.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9059
280.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10306
308.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8807
36.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10771
335.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8680
667.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9471
277.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9102
90.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9009
8.72 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8576
271.5 Kpixels/sec |