| Upload Date | December 22 2025 11:33 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Model ID | iPhone18,1 |
| Motherboard | V53AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.26 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.45 GB |
| Single-Core Score | 3907 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3423
491.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3448
20.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3919
80.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3623
83.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3586
48.7 images/sec |
|
|
Clang
|
4467
22.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3623
290.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3315
102.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6013
179.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3852
15.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3937
122.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4803
369.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4131
121.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4508
44.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3277
3.17 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3559
112.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10073 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8960
1.26 GB/sec |
|
|
Navigation
|
11704
70.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11287
231.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9470
218.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10766
146.1 images/sec |
|
|
Clang
|
13528
66.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4247
340.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
10367
321.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
11000
329.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9761
40.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11939
371.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10868
835.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11069
324.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11477
113.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10604
10.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9532
301.8 Kpixels/sec |