| Upload Date | December 22 2025 10:39 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3523 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3144
451.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3045
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3427
70.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3289
75.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3304
44.8 images/sec |
|
|
Clang
|
4094
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3152
252.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3036
94.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5607
167.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3511
14.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3626
112.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4086
314.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3740
109.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4201
41.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2851
2.76 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3178
100.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8887 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7289
1.02 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9838
59.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9584
196.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8547
197.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10049
136.4 images/sec |
|
|
Clang
|
11932
58.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3695
295.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9523
295.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10234
306.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9233
38.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11014
342.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8850
680.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9721
285.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9447
93.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9341
9.04 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8871
280.9 Kpixels/sec |