| Upload Date | December 22 2025 10:38 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.7.6 (Build 21H1320) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1867 MT/s |
| Type | DDR3 |
| Single-Core Score | 1307 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1260
181.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1396
8.41 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1294
26.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1311
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1070
14.5 images/sec |
|
|
Clang
|
1449
7.14 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1241
99.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1459
45.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
619
18.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1952
8.08 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2005
62.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
982
75.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1412
41.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1631
16.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1249
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1776
56.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3794 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2430
349.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
5410
32.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3351
68.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
4016
92.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3093
42.0 images/sec |
|
|
Clang
|
5157
25.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1610
128.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6035
187.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1756
52.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4780
19.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6598
205.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4206
323.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4276
125.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3508
34.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
5971
5.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5544
175.5 Kpixels/sec |