| Upload Date | December 22 2025 10:32 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3515 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3155
453.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3065
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3426
70.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3273
75.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3323
45.1 images/sec |
|
|
Clang
|
4089
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3153
252.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2995
92.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5578
166.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3519
14.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3615
112.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4062
312.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3752
110.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4176
41.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2789
2.70 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3163
100.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8850 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7273
1.02 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9727
58.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9490
194.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8879
204.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9981
135.5 images/sec |
|
|
Clang
|
11694
57.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3709
297.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9461
293.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10192
305.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9151
37.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11102
345.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8844
680.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9576
281.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9294
92.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9175
8.88 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8830
279.6 Kpixels/sec |