| Upload Date | December 22 2025 10:17 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.3 (Build 25D5087f) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,1 |
| Motherboard | Mac16,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.41 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3870 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3327
477.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3313
20.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3796
77.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3625
83.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3655
49.6 images/sec |
|
|
Clang
|
4440
21.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3598
288.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3391
105.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5896
176.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3867
16.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4156
129.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4535
348.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4465
131.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4308
42.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3065
2.97 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3481
110.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15620 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10941
1.53 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15377
92.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17484
357.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17171
396.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19244
261.2 images/sec |
|
|
Clang
|
23865
117.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4642
371.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
19544
605.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
15749
471.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17327
71.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20468
636.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15142
1.16 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19273
565.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14313
142.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
18863
18.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
17035
539.4 Kpixels/sec |