| Upload Date | December 22 2025 10:15 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 15.7.3 (Build 24G419) |
| Model | iMac (27-inch Retina) |
| Model ID | iMac15,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-FA842E06C61E91C5 iMac15,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1600 MT/s |
| Type | DDR3 |
| Single-Core Score | 1350 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1300
186.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1540
9.28 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1393
28.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1438
33.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1123
15.2 images/sec |
|
|
Clang
|
1563
7.70 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1390
111.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1509
46.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
592
17.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1837
7.60 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1858
57.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1146
88.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1416
41.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1378
13.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1478
1.43 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1568
49.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4407 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2654
381.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6605
39.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4458
91.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6045
139.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4358
59.1 images/sec |
|
|
Clang
|
6565
32.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1762
141.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6601
204.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1388
41.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5893
24.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6865
213.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4081
313.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4784
140.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4151
41.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7867
7.61 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5751
182.1 Kpixels/sec |