| Upload Date | December 22 2025 03:00 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Zephyrus G16 GU605MI_GU605MI |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. GU605MI |
| Power Plan | Turbo |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core Ultra 7 155H |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 22 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 170 Stepping 4 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 10 Cores |
| Maximum Frequency | 4792 MHz |
| Package | Socket 2049 FCBGA |
| Codename | Meteor Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 11 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 11 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 15.42 GB |
| Transfer Rate | 5590 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2394 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2305
331.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1972
11.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2340
47.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2382
54.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2352
31.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2340
11.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2529
202.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2468
76.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2377
71.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2978
12.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2863
89.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2061
158.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2377
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2420
24.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2321
2.25 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2641
83.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 13168 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8736
1.23 GB/sec |
|
|
Navigation
|
14603
88.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
15256
312.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14370
331.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
17127
232.4 images/sec |
|
|
Clang
|
21085
103.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3115
249.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
21475
665.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8748
261.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
12634
52.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19282
600.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
12893
991.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
12594
369.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12723
126.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
23949
23.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15668
496.1 Kpixels/sec |