| Upload Date | December 22 2025 02:59 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.5 |
| Model | iPhone 14 Plus |
| Model ID | iPhone14,8 |
| Motherboard | D28AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A15 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.23 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.55 GB |
| Single-Core Score | 2332 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2338
335.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2350
14.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2329
47.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2337
53.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1986
26.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3024
14.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2246
179.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2278
70.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1905
57.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2004
8.29 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2798
87.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2951
226.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2486
73.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2577
25.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1979
1.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2216
70.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5703 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5080
729.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7552
45.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6183
126.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
5970
137.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5753
78.1 images/sec |
|
|
Clang
|
8363
41.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2501
200.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6655
206.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4164
124.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5234
21.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7754
241.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6182
475.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6060
177.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5353
53.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6433
6.22 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5785
183.2 Kpixels/sec |