| User | swjh777 |
| Upload Date | December 22 2025 02:55 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ASUS V16 V3607VM_V3607VM |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. V3607VM |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel(R) Core(TM) 7 240H |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 186 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.50 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4987 MHz |
| Package | Socket 1744 FCBGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2753 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2675
384.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2524
15.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2731
55.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2670
61.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2635
35.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2615
12.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2687
215.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2660
82.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2761
82.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3530
14.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3105
96.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2609
200.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2720
79.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3290
32.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2546
2.46 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2865
90.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 13823 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9153
1.28 GB/sec |
|
|
Navigation
|
16614
100.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17030
348.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
18066
416.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
17212
233.6 images/sec |
|
|
Clang
|
19342
95.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3371
270.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
19581
606.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9030
270.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13425
55.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20588
640.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
14176
1.09 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
14158
415.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13517
134.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
21018
20.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16478
521.7 Kpixels/sec |