| Upload Date | December 22 2025 02:45 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Zephyrus G16 GU603ZU_GU603ZU |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. GU603ZU |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-12700H |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 20 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 154 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.30 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4588 MHz |
| Package | Socket 1744 FCBGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 15.63 GB |
| Transfer Rate | 2660 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 1171 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1084
155.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1064
6.41 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1117
22.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1114
25.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1113
15.1 images/sec |
|
|
Clang
|
1122
5.52 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1160
92.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1105
34.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1126
33.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1505
6.23 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1405
43.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1144
87.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1153
33.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1508
15.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1104
1.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1280
40.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6087 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2385
342.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8189
49.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5981
122.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7490
172.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7987
108.4 images/sec |
|
|
Clang
|
11055
54.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1476
118.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
11379
352.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3335
99.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
7090
29.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7853
244.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8032
617.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6705
196.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4517
44.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
13246
12.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7061
223.6 Kpixels/sec |