| Upload Date | December 22 2025 02:24 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 17 |
| Model ID | iPhone18,3 |
| Motherboard | V57AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.49 GB |
| Single-Core Score | 3661 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3229
463.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3035
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3747
76.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3480
80.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3425
46.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4422
21.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3400
272.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3147
97.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5598
167.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3641
15.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3769
117.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3986
306.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3902
114.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4200
41.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3116
3.02 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3253
103.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8872 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7186
1.01 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10225
61.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6980
142.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8778
202.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10096
137.0 images/sec |
|
|
Clang
|
12105
59.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3958
317.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9742
301.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9762
292.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9326
38.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11073
344.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8973
689.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10242
300.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10208
101.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9912
9.59 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9237
292.5 Kpixels/sec |