| Upload Date | December 22 2025 02:23 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E62 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI (MS-7E62) |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 4.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5436 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 7996 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3451 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3287
472.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3371
20.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3558
72.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3258
75.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3225
43.8 images/sec |
|
|
Clang
|
3113
15.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3384
271.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3027
93.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3590
107.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4525
18.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3844
119.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3824
294.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3778
110.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3881
38.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2757
2.67 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3763
119.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 19190 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
13031
1.83 GB/sec |
|
|
Navigation
|
21703
130.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
18147
371.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
23885
550.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
25653
348.2 images/sec |
|
|
Clang
|
28752
141.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4451
356.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27991
867.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
15373
460.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
22931
94.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26075
811.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
23733
1.82 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20114
590.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14597
144.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
31287
30.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
20567
651.2 Kpixels/sec |