| Upload Date | December 22 2025 11:16 AM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3577 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3124
448.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3063
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3427
70.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3633
83.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3317
45.0 images/sec |
|
|
Clang
|
4079
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3176
254.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3057
94.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5636
168.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3559
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3653
113.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4172
320.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3874
113.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4272
42.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2871
2.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3287
104.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9288 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7418
1.04 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9775
58.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9894
202.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9663
222.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10405
141.2 images/sec |
|
|
Clang
|
12290
60.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3936
315.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9839
304.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10889
325.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9899
41.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11554
359.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9275
713.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10058
295.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9805
97.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9634
9.32 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9396
297.5 Kpixels/sec |