| Upload Date | December 22 2025 11:15 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E17 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MPG Z890 CARBON WIFI (MS-7E17) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core Ultra 9 285K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 198 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5500 MHz |
| Package | Socket 1851 LGA |
| Codename | Arrow Lake |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 3.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 6400 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3166 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2951
423.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2659
16.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3376
69.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3008
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3222
43.7 images/sec |
|
|
Clang
|
3172
15.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3590
287.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3154
97.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3134
93.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3680
15.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3293
102.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3071
236.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3280
96.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3154
31.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2789
2.70 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3425
108.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 22427 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11322
1.59 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27346
164.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
24947
510.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25673
592.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
28575
387.8 images/sec |
|
|
Clang
|
46372
228.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4446
356.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
40085
1.21 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
14352
429.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
21704
89.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
30292
942.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24614
1.89 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
20500
601.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17719
175.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
50626
49.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
28689
908.4 Kpixels/sec |