| Upload Date | December 22 2025 11:11 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home Single Language (64-bit) |
| Model | LENOVO 83KA |
| Motherboard | LENOVO LNVNB161216 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 8840HS |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 117 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.30 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4813 MHz |
| Package | Socket FP7 |
| Codename | Hawk Point |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 13.79 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2418 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2582
370.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2048
12.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2241
45.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2186
50.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2486
33.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2539
12.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2327
186.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2364
73.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2509
75.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2996
12.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2973
92.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2171
166.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2656
77.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2785
27.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2123
2.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2213
70.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9944 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6728
966.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12859
77.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10034
205.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12509
288.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
13021
176.7 images/sec |
|
|
Clang
|
14811
72.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2908
232.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
15594
483.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5960
178.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10628
44.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14886
463.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9232
709.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9695
284.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7547
74.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17782
17.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10703
338.9 Kpixels/sec |