| Upload Date | December 22 2025 10:16 AM |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3480 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3052
438.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3049
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3407
69.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3234
74.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3274
44.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4076
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3134
250.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2996
92.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5550
166.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3446
14.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3627
112.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4003
307.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3638
106.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4152
41.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2784
2.69 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3160
100.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8813 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7244
1.02 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9840
59.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9497
194.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8761
202.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9931
134.8 images/sec |
|
|
Clang
|
11767
58.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3708
297.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9388
290.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10251
306.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9189
38.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11051
343.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8792
676.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9670
283.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8888
88.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9195
8.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8514
269.6 Kpixels/sec |