| Upload Date | December 22 2025 10:13 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3558 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3109
446.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3065
18.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3380
69.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3348
77.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3348
45.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4070
20.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3257
260.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3095
95.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5634
168.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3613
15.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3670
114.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4115
316.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3859
113.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4285
42.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2841
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3207
101.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8993 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7373
1.03 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9987
60.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9454
193.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8754
201.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10071
136.7 images/sec |
|
|
Clang
|
11749
57.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3864
309.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9469
293.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10710
320.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9642
39.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11415
355.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8905
684.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9825
288.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9249
91.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9344
9.04 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8920
282.4 Kpixels/sec |