| Upload Date | December 22 2025 05:19 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-13700K |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5900 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 6000 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2916 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2740
393.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2639
15.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2938
60.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2854
65.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2802
38.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2785
13.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2779
222.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2792
86.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2871
85.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3625
15.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3563
110.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2700
207.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2821
82.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3608
35.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2750
2.66 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3127
99.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17674 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10649
1.49 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22126
133.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
22604
462.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17210
396.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23923
324.7 images/sec |
|
|
Clang
|
30837
151.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3528
282.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
29028
899.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10393
311.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17268
71.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26674
830.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19951
1.53 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
16808
493.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15360
152.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
36621
35.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
21149
669.6 Kpixels/sec |