| Upload Date | December 22 2025 05:19 AM |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Dell Inc. OptiPlex SFF Plus 7020 |
| Motherboard | Dell Inc. 08YKX6 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700 |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 128.00 GB |
| Transfer Rate | 3990 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2840 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2786
400.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2590
15.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2769
56.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2754
63.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2744
37.2 images/sec |
|
|
Clang
|
2790
13.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2816
225.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2807
87.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2745
82.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3590
14.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3325
103.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2818
216.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2622
76.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3034
30.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2701
2.61 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3053
96.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17494 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9346
1.31 GB/sec |
|
|
Navigation
|
22018
132.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
19237
393.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
21133
487.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23134
314.0 images/sec |
|
|
Clang
|
34619
170.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3592
287.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
32574
1009.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9254
276.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16600
68.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
22513
700.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20270
1.56 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17246
506.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13387
132.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
40787
39.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
20735
656.5 Kpixels/sec |