| Upload Date | December 22 2025 05:18 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E51 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MAG X870 TOMAHAWK WIFI (MS-7E51) |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 7950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.50 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5589 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Raphael |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3009 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3094
444.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2679
16.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2997
61.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2647
61.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2939
39.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2990
14.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2880
230.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2813
87.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3028
90.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3671
15.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3693
114.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3151
242.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3283
96.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3488
34.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2570
2.49 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2963
93.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 19521 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11933
1.67 GB/sec |
|
|
Navigation
|
21789
131.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17486
358.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
22575
520.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
29956
406.5 images/sec |
|
|
Clang
|
35312
173.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3826
306.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
33724
1.02 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
14667
438.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
22285
92.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
24268
755.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
23112
1.78 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21105
619.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13375
132.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
37975
36.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
21989
696.2 Kpixels/sec |