| Upload Date | December 22 2025 05:06 AM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | iBUYPOWER AMD Ryzen 7 9800X3D 8-Core Processor |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. B650E MAX GAMING WIFI |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 4.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5253 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5598 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3326 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3171
455.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3223
19.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3434
70.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3132
72.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3104
42.1 images/sec |
|
|
Clang
|
3024
14.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3289
263.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2927
90.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3463
103.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4309
17.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3713
115.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3698
284.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3652
107.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3551
35.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2696
2.61 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3726
118.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17753 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11713
1.64 GB/sec |
|
|
Navigation
|
19295
116.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
15925
326.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
22891
527.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23230
315.3 images/sec |
|
|
Clang
|
27946
137.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4305
344.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27305
846.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
14132
422.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20893
86.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
22719
707.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22787
1.75 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18300
537.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
12578
124.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
30825
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19314
611.5 Kpixels/sec |