| Upload Date | December 22 2025 05:02 AM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7C87 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. B450M BAZOOKA MAX WIFI (MS-7C87) |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4407 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 3616 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1814 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2160
310.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1973
11.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1804
36.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1858
42.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1614
21.9 images/sec |
|
|
Clang
|
1830
9.01 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1503
120.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1807
56.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
968
29.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2478
10.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2515
78.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1994
153.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1798
52.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2200
21.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1717
1.66 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1978
62.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9438 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6332
909.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12934
77.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9789
200.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12813
295.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
11779
159.9 images/sec |
|
|
Clang
|
16023
78.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1854
148.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
15564
482.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4467
133.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10222
42.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
13831
430.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11165
858.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9651
283.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7349
72.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
18058
17.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11523
364.8 Kpixels/sec |