| Upload Date | December 22 2025 03:21 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Alienware Alienware X51 R3 |
| Motherboard | Alienware 026CD3 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 3994 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2126 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1386 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1323
190.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1585
9.55 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1562
32.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1552
35.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1129
15.3 images/sec |
|
|
Clang
|
1454
7.16 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1351
108.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1478
45.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
607
18.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1902
7.87 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2015
62.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1233
94.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1462
42.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1940
19.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1115
1.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1631
51.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4751 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2778
398.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6311
38.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5498
112.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6713
154.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4757
64.6 images/sec |
|
|
Clang
|
6629
32.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1702
136.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6985
216.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2050
61.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6169
25.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7657
238.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4649
357.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5123
150.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4990
49.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6197
6.00 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5833
184.7 Kpixels/sec |