| Upload Date | December 22 2025 02:30 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16e |
| Model ID | iPhone17,5 |
| Motherboard | V59AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.54 GB |
| Single-Core Score | 3394 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3069
440.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2831
17.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3372
69.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3195
73.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3275
44.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4109
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3054
244.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2882
89.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5480
164.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3403
14.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3513
109.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3653
280.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3591
105.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4027
40.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2682
2.59 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2985
94.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8498 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6944
997.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9273
55.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9103
186.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8467
195.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9632
130.7 images/sec |
|
|
Clang
|
11207
55.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3516
281.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9088
281.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9840
294.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8902
36.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10714
333.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8128
625.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9339
274.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9146
90.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9023
8.73 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8465
268.0 Kpixels/sec |