| Upload Date | December 22 2025 02:03 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B650 EAGLE AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B650 EAGLE AX |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 117 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5134 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Phoenix |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 8.00 GB |
| Transfer Rate | 5598 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2713 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2750
394.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2412
14.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2512
51.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2435
56.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2731
37.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2744
13.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2739
219.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2613
81.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2679
80.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3353
13.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3396
105.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2682
206.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2928
85.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3028
30.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2369
2.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2646
83.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10354 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5359
769.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12614
76.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7173
146.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10478
241.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
13218
179.4 images/sec |
|
|
Clang
|
22771
112.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3535
283.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
22229
688.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4975
148.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13532
56.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11593
360.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
14623
1.12 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
11719
343.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5865
58.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
25790
25.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10378
328.6 Kpixels/sec |