| Upload Date | December 22 2025 02:02 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 14 Plus |
| Model ID | iPhone14,8 |
| Motherboard | D28AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A15 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.23 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.55 GB |
| Single-Core Score | 2244 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2183
313.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2328
14.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2247
46.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2245
51.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1995
27.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2895
14.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2041
163.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2092
64.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1887
56.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1835
7.60 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2685
83.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2677
205.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2373
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2926
29.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1845
1.79 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2243
71.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5114 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4619
663.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6469
39.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5554
113.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
5719
131.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5597
76.0 images/sec |
|
|
Clang
|
7387
36.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2377
190.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
5788
179.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3779
113.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4671
19.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6478
201.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4948
380.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4480
131.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5726
56.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
5434
5.26 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5522
174.8 Kpixels/sec |