| Upload Date | December 22 2025 02:01 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | GIGABYTE GIGABYTE GAMING A16 PRO DYH |
| Motherboard | GIGABYTE GIGABYTE GAMING A16 PRO DYH |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel(R) Core(TM) 7 240H |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 186 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.50 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4987 MHz |
| Package | Socket 1744 FCBGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 31.64 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2560 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2408
345.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2244
13.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2512
51.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2497
57.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2502
34.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2511
12.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2567
205.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2596
80.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2564
76.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3288
13.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2999
93.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2209
169.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2459
72.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3023
30.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2392
2.31 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2706
85.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10934 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7788
1.09 GB/sec |
|
|
Navigation
|
12871
77.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12910
264.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14536
335.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
13338
181.0 images/sec |
|
|
Clang
|
16194
79.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3043
243.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
15534
481.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7494
224.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
11042
45.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15394
479.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10358
796.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9406
276.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11154
110.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
15006
14.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
12715
402.6 Kpixels/sec |