| Upload Date | December 22 2025 02:01 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 16 |
| Model ID | iPhone17,3 |
| Motherboard | D47AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 3519 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3136
450.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2927
17.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3373
69.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3353
77.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3330
45.2 images/sec |
|
|
Clang
|
4116
20.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3238
259.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3087
95.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5594
167.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3605
14.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3626
112.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3818
293.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3778
110.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4229
42.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2842
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3120
98.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8972 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7195
1.01 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9723
58.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9636
197.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8759
202.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10218
138.7 images/sec |
|
|
Clang
|
12135
59.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3725
298.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9685
300.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10360
310.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9438
39.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11351
353.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8718
670.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9728
285.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9712
96.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9352
9.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9010
285.3 Kpixels/sec |