| Upload Date | December 22 2025 12:55 AM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16e |
| Model ID | iPhone17,5 |
| Motherboard | V59AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.54 GB |
| Single-Core Score | 3230 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2936
421.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2816
17.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3220
65.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3028
69.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3059
41.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3826
18.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2914
233.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2762
85.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5232
156.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3122
12.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3454
107.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3409
262.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3317
97.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3808
37.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2617
2.53 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2858
90.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8175 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6596
947.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9151
55.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9066
185.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8130
187.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9281
126.0 images/sec |
|
|
Clang
|
10523
51.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3334
267.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8627
267.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9128
273.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8526
35.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10290
320.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7795
599.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8999
264.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9028
89.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8707
8.43 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8442
267.3 Kpixels/sec |