| Upload Date | December 22 2025 12:34 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ProArt X670E-CREATOR WIFI |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 7950X3D |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5275 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Raphael |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 16 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 128.00 GB |
| Transfer Rate | 3590 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2782 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2797
401.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2319
14.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2738
56.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2445
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2735
37.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2860
14.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2789
223.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2667
82.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2871
85.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3467
14.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3451
107.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2853
219.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3059
89.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3063
30.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2418
2.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2642
83.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 16589 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8801
1.23 GB/sec |
|
|
Navigation
|
16220
97.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12970
265.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
18827
434.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
24158
327.9 images/sec |
|
|
Clang
|
41154
202.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3608
289.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
37155
1.12 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
10167
304.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15391
63.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19100
594.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20628
1.59 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18193
533.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10325
102.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
47255
45.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
17678
559.7 Kpixels/sec |