| Upload Date | December 22 2025 12:13 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 13.7.8 (Build 22H730) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Model ID | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2400 MT/s |
| Type | DDR4 |
| Single-Core Score | 1505 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1412
202.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1778
10.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1533
31.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1603
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1239
16.8 images/sec |
|
|
Clang
|
1692
8.33 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1461
117.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1487
46.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
718
21.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2245
9.29 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2036
63.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1435
110.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1581
46.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1735
17.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1385
1.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1875
59.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4882 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2815
404.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7015
42.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5313
108.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6743
155.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4997
67.8 images/sec |
|
|
Clang
|
7260
35.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1909
152.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6380
197.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2248
67.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6820
28.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7746
241.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4020
309.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5088
149.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4501
44.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6968
6.74 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6263
198.3 Kpixels/sec |